רב"ט סימון שמעון קסטיאל ז''ל

סימון קסטיאל
בן 22 בנפלו
בן פני ונסים
נולד במרוקו
בכ"ג בתשרי תשי"ב, 24/10/1951
התגייס ב-נובמבר 1970
שרת בחיל האויר
יחידה: במצ"א 108
נפל בעת מילוי תפקידו
בי"ז בתשרי תשל"ד, 13/10/1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום קבורה: נתניה

קורות חיים

שמעון, בן פני ונסים, נולד ביום כ"ג בתשרי תשי"ב (24.10.1951) בספי שבמרוקו. הוא סיים שש שנות לימוד בבית-ספר יסודי במרוקו, ולאחר שעלתה משפחתו ארצה והתיישבה בנתניה, המשיך וסיים את לימודיו היסודיים בבית-הספר "סיני" בנתניה. את לימודיו התיכוניים המשיך בבית-הספר המקצועי "קרית נוער" בירושלים, שם למד במגמה של אלקטרוניקה. הוא היה תלמיד טוב ושקדן. בבית-הספר במרוקו זכה בפרסים על הישגיו המעולים במקצועות השונים. כמו-כן למד מסורת ודת ישראל בבית-הספר העברי "מגן דוד" במרוקו, ובו רכש גם את השפה העברית. כשעלתה המשפחה ארצה, נתקלה בקשיי קליטה ובבעיות פרנסה והסתגלות. ראש המשפחה החל להרהר על אפשרות לחזור למרוקו, אבל שמעון, שהיה היחיד שהשפה העברית הייתה שגורה על פיו, שימש כפה לכולם בתהליכי הקליטה הקשים, ואף היה הגורם המכריע להשתקעותם של כל בני המשפחה בארץ. הוא היה חובב ספורט ובעתות הפנאי שיחק בעיקר בכדורסל. ביחסיו עם חבריו התגלה כבעל נכונות לעזור לזולת. כשלמד אלקטרוניקה, נהגו חבריו להביא אליו מכשירים חשמליים מקולקלים כדי שיתקנם, והוא עשה זאת ברצון ובשמחה וללא קבלת תמורה. הוא היה נער עליז ועירני, תמיד נהג לשמח ולבדר את חבריו בבדיחות ובמעשי קונדס והיה אהוד עליהם מאוד.

שמעון גויס לצה"ל בתחילת נובמבר 1970 והוצב לחיל הים כטכנאי קשר. הוא עשה כשנה בתפקיד טכנאי על גבי ספינות של חיל הים ואחרי-כן הועבר לחיל האוויר ושימש כטכנאי טילי "הוק". הוא היה חייל טוב, מסור ונאמן לתפקידו. תמיד השתדל לבצע את אשר הוטל עליו כהלכה. כשפרצה מלחמת יום-הכיפורים עבד שעות רבות ללא ליאות במסגרת תפקידו. ביום י"ז בתשרי תשל"ד (13.10.1973) נפל שמעון בעת מילוי תפקידו. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בנתניה. השאיר אחריו הורים, שלושה אחים ושתי אחיות. לאחר נופלו הוענקה לו דרגת רב-טוראי.

במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקד היחידה שלו: "כששמעון הגיע אלינו מחיל הים, פעלנו בשיתוף הדדי לקדמו במסגרת מקצועו הצבאי. אתנו עסק בעבודות, בתיקונים ובשיפורים של ציוד אלקטרוני חיוני לחיל האוויר, ותוך כדי עבודתו, התבלט בסדר וביסודיות שביצע את עבודתו. תמיד העמיד את משימותיו ביחידה בראש מעייניו ולהן הקדיש את מיטב זמנו ומרצו. הוא נקטף מאתנו בתחילת דרכו וזכרו יישאר חרוט בלבנו. קשה הנחמה למשפחה שכולה, אך בטוחני שאחיו הצעירים ממנו, אותם זכיתי להכיר, ילכו בדרכו וימשיכו את פועלו, ובזאת תהא נחמתכם".