טוראי יצחק לסלו וייס ז''ל

יצחק וייס
בן 26 בנפלו
בן אילנה ושמואל
נולד בהונגריה - בודפשט
בד' בתשרי תרפ"ב, 6/10/1921
שרת בחטיבת אלכסנדרוני (חי"ש)
נפל בקרב
בכ"א באייר תש"ח, 30/5/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: ראש העין
באזור מרכז הארץ והשפלה
מקום קבורה: ירושלים - הר הרצל, קבר אחים
אזור: ב, חלקה: 6, קבר: 77.

קורות חיים

במערכת כיבוש ראש העין על-ידי כוחות אצ"ל, שימש יצחק כחובש. כאשר נפתחה התקפת הנגד העיראקית, ואחרי קרבות עקובים מדם ניתן אות הנסיגה, החל גם הוא לסגת עם כתת חובשים. אולם בראותו כי אחד הלוחמים שנפצע נשאר מוטל בשדה, לא נתנו לבו למלט את נפשו. על אף האש העזה שניתכה מכל עבר, חזר לעבר הפצוע. מאז אבדו עקבותיו. רק כעבור שנים אחדות, נאספו עצמותיו, וביום ו' בכסלו תשי"ג (24.11.52) הובאו לקבורה בקבר אחים בהר הרצל.

יצחק נולד בבודפשט אשר בהונגריה, להורים אמידים. היה חבר בית"ר מילדות, והכל היכירוהו כנער צנוע ושקט, השש לכל תפקיד ואינו נואש בגלל קשיים. משסיים את ביה"ס התיכון, עמד להשתלם ברפואה, אך עם פרוץ מלחמת העולם השניה הקיץ הקץ על הכל. ההורים נלקחו למחנה ריכוז, ובו מצא האב את מותו. יצחק נשלח אף הוא למחנה ריכוז, אך הוא חיפש ללא ליאות דרכים לבריחה. עם כיבוש הונגריה על ידי הנאצים, הצליח להוציא את שאיפתו אל הפועל. הוא הכין לעצמו תעודות מזויפות, נמלט בסכנת נפש מן המחנה, והחל עושה את דרכו לעבר ארץ ישראל.

ברם, רק בשנת 1946 הגיע למחוז חפצו באניית מעפילים. הוא השתקע עם רעיתו בנתניה, עבד תחילה בסלילת כבישים, ואחר-כך בליטוש יהלומים.

כשנה אחרי שעלה ארצה, הצטרף לשורות הארגון הצבאי הלאומי ועבר אימונים צבאיים. עם פרוץ המלחמה בערבים, נטל חלק פעיל בפעולות הכיבוש בהרי אפרים.